
Sertifikat in
Postdiplomski sertifikat 1 - Uvod u tropsku medicinu i izazove u međunarodnom zdravlju Institute of Tropical Medicine Antwerp

Uvod
Ovaj postdiplomski program sertifikata sastoji se od dva predmeta:
- Uvod u tropsku medicinu
- Izazovi u međunarodnom zdravlju
ZA KOGA?
Da li ste medicinska sestra/babica ili drugi zdravstveni radnik? Da li želite da steknete ili osvežite svoje znanje o bolestima i zdravstvenim problemima specifičnim za tropske regione i kontekste ranjivosti? Da li ste željni da proširite svoje horizonte u zdravlju? Da li želite da budete bolje opremljeni za rad u vanrednim situacijama ili sa ljudima u ranjivim situacijama na globalnom nivou? Da li imate ambicije za karijeru u međunarodnom zdravstvu u lokalnim, nacionalnim i međunarodnim organizacijama? Onda je ovaj postdiplomski program sertifikata za vas.
Uvod u tropsku medicinu (INTROMED):
ŠTA?
Ovaj kratki kurs nudi suštinska klinička i biomedicinska znanja o bolestima i zdravstvenim problemima koji se javljaju u (pod) tropskim okruženjima i u ranjivim životnim fazama (na primer detinjstvo ili trudnoća) ili drugim ranjivim okruženjima (na primer epidemije ili migracije). Ovaj kurs je uvod za zdravstvene radnike kojima nedostaje izloženost ovim uslovima ili im nedostaje prethodna obuka.
KAKO?
Ovaj kurs objedinjuje stručnost ITM-a iz različitih zemalja pogođenih tropskim bolestima i zdravstvenim problemima. Sadržaj je zasnovan na naučnim studijama i obogaćen internim iskustvima i inovacijama.
Kurs od 4 nedelje nudi se u „kombinovanom“ formatu, sa interaktivnim onlajn samo-tempom studijskog materijalai seminarima u realnom vremenu (licem u lice ili na mreži, u hibridnom formatu, jednom nedeljno u petak ujutro). Može vam odgovarati kao radni student, pod uslovom da budete slobodni jedno jutro nedeljno, za seminare u realnom vremenu.
INTROMED je organizovan na engleskom jeziku u septembru, a na francuskom u martu-aprilu.
Izazovi u međunarodnom zdravlju (CIH):
ZAŠTO?
Nedavne epidemije bolesti poput virusa ebole i pandemije COVID-19 i humanitarne vanredne situacije zbog klimatskih kriza pozvale su zdravstvene aktere na globalnom nivou da prepoznaju potrebu za poboljšanom spremnošću za krizu i reagacijom na vanredne situacije. Zbog demografskih prelaza, zemlje se suočavaju sa porastom nezaraznih bolesti? dok prevencija i kontrola zaraznih bolesti i dalje predstavljaju velike izazove. Kreatori politika i vlade moraju da obezbede univerzalni pristup kvalitetnoj nezi za sve, istovremeno obraćajući posebnu pažnju na ljude u ranjivim situacijama.
Neke dihotomije poput lokalnih naspram globalnih, tropskih naspram netropskih, prenosivih naspram nezaraznih, uvezenih naspram domaćih gube na značaju. Međunarodno zdravlje treba da obuhvati sve ove perspektive/dimenzije.
Ovi izazovi zahtevaju kontekstno prilagođene i multidisciplinarne odgovore. Dokazi iz osnovnih i implementacionih istraživanja biće važni za usmeravanje donosioca odluka i zdravstvenih radnika širom sveta.
ŠTA?
Ovaj kurs na temu „Izazovi u međunarodnom zdravlju“ pružiće vam dobro razumevanje složene slike zdravstvenih izazova širom sveta uopšte, a posebno u lišenim, ranjivim okruženjima. Kroz studije slučaja iz različitih okruženja analiziraćete društvene, antropološke, političke, ekonomske i ekološke odrednice zdravlja i baviti se zdravstvenim problemima iz različitih perspektiva, uključujući kontrolu bolesti, organizaciju zdravstvenih usluga i zdravstvene politike. Steći ćete razumevanje složenosti zdravstvenih izazova i naučiti kako da razvijete, implementirate i procenite zdravstvene intervencije i formulišete komunikacione strategije. Kurs će vam dati i teorijske i praktične setove alata koji su vam potrebni da biste unapredili svoju karijeru.
KAKO?
12-nedeljni kurs se odvija u kampusu u ITM. Naučićete iz naučne ekspertize i terenskog iskustva multidisciplinarnog nastavnog tima i iz vaše saradnje sa raznovrsnom grupom kolega studenata iz drugih disciplina (kao što su lekari, sociolozi, farmaceuti ili biomedicinski profesionalci) i sa različitih kontinenata.
„Izazovi u međunarodnom zdravlju“ organizovan je na engleskom jeziku u jesen (oktobar-decembar) i na francuskom u proleće (april-jun).
Metode& učenja nastave
INTROMED je kombinovani kurs od 4 nedelje sa fokusom na učenje na mreži , ali predavači su dostupni za obuku i vođenje učesnika. Sinhroni kontaktni sati ograničeni su na jedno jutro nedeljno (petak ujutro), po mogućnosti u kampusu, ali moguće je prisustvo na mreži.
CIH je kurs licem u lice od 12 nedelja. Primenjujemo zajednički, akcijski orijentisan pristup učenju, uključujući studije slučaja i rasprave. Biće dovoljno vremena za samostalno učenje i za razradu, razmišljanje i razmenu sa kolegama studentima.
Procedure procene
Sadržaj kursa INTROMED će se procenjivati individualnim ispitom.
Svaka komponenta kursa CIH se procenjuje i koristiće se razne metode procene, uključujući pojedinačne i grupne zadatke.
Težina oznaka za određenu komponentu kursa proporcionalna je vremenu studentskog ulaganja (kreditno opterećenje). Studenti prolaze ako imaju ukupnu ocenu od 50% (10/20) ili više.
Re-sit sesije
Učesnici koji u prvoj sesiji procene nisu dobili propusnicu od 50% dobijaju mogućnost učešća u sesiji ponovnog sedenja.